30.05.2011 - 12:42
Okunma (12763)
Yorum (0)
Paylaş

ORDUSPOR'un TARİHİ

 

Orduspor futbol kulübü 1967 yılında Ali ATAOĞLU sayesinde kurulmuş Türk halkı tarafından bilinen güzide bir futbol takımımımızdır. Bu bakımdan 1967 Ordu'luların en mutlu yılı olmuştur. O günün şartlarında İstanbul ve Anadolu takımları varken yeni bir kulübün esamesi bile okunmazdı. Bu olay kulübün kurulmasına aslında bir engel teşkil ediyordu. Fakat o zamanlar Ordu'daki futbol potansiyeli ve Ordu'luların futbol sevgisi bütün zorlukları yok sayıp engelleri bir bir ortadan kaldırmıştır.

 

Kuruluş:

Rahmetli Ali ATAOĞLU futbolu çok seven bir Ordu'luydu. O zamanlar amatörce müsabaka yapan Ordu'nun 5 amatör futbol takımı (Karadeniz İdman Yurdu (sarı-kırmızı), Ordu Gücü (lacivert-kırmızı), Ocak kulübü (sarı-lacivert), 19 Eylül (kırmızı-beyaz), Yolaç (turuncu-siyah)) birleşti ve kulübün temelleri atılmış oldu. Halk Eğitim Merkezi'nde Ordu halkının ileri gelenleri toplandılar ve kulübün kurulacağını tüm Ordu halkı duydu. Olay Ordu'da büyük bir sevinç ve coşku ile karşılandı. Dönemin Spor Bakanı Kamil OCAK Ordu'ya geldi ve bir miting düzenleyerek bu olayı kutladı. Nihayetinde İbrahim KÖKSAL 19 Eylül meydanında Orduspor'un resmen kurulduğunu ilan eden konuşmayı yaptı.

Mali Kaynak:

Yoktan bir takım var etmek şüphesiz çok büyük bir mali yük ve fedakarlık gerektirmekteydi. Önemli olan kulüp kurulduktan sonra nasıl yaşayacaktı.


Ali ATAOĞLU kulübün ancak 200 bin TL. bulunursa kurulabileceğini açıkladı ve herkes karşılık beklemeden yardımda bulundu. Bir bina tahsis edildi. Sanki seferberlik ilan edilmişti. Fındık bahçesi olanlar gelirlerinin bir bölümünü kendi isteğiyle ve seve seve Orduapor'a veriyordu. Yine de 200 bin TL'lık bir kulüple bir yere varılamayacağı görüşü yaygındı. Bu zorluklara rağmen para sorunu hiç olmadı. Herkes yardımda bulundu ve kulübün eline 4 ayda 400.000 TL. geçti. Transfer edilen futbolcular fedakârdı. 7500 TL'ya mukaveleler imzalandı. 2 yıl zorunlu ve 2 yıl da uzatmalı olarak Orduspor'lu oldular. Teknik direktörlüğe Galatasaray camiasının çok büyük ismi ve 50 kez şampiyon olmuş olan İsfendiyar Açıkgöz getirildi. Aralarında Ankaragücü kaptanı Fikret Yüksel'in de bulunduğu 1. Lig futbolcuları Ankaragücü ve İstanbul takımlarından gelerek Orduspor'u özümsediler. Uğur GÜRSOY, Hasan AKINOĞLU, Nesim AKTÜRK, Muzaffer ALTINER tarafından altyapı oluşturuldu.

Neden Mor Beyaz Renkler:

Orduspor futbol kulübü renk seçiminde çok titiz davranmıştır. Hatta bu nedenle kulübün kurulması yaklaşık 1 yıl daha gecikmiştir. Forma rengi seçiminde hayat tarzı ön plana çıkmıştı. Orduspor'un çekirdeğini oluşturan 5 amatör kulüp içinden 1'er 2'şer yöneticiler alındı ve bunlar renk seçiminde söz sahibi oldular. Renklerin Mor Beyaz oluşunun 3 temel nedeni vardı;


* Mor renk hırs ve disiplini simgelemekte Beyaz temizlik kardeşlik ve düzeni simgelemekteydi.
* Ordu yöresinde mor menekşe çiçeği oldukça fazla yetişmekteydi.
* Ayrım olmaması açısından kuruluşta yer alan 5 amatör kulüpten farklı bir renk seçilmeliydi ve Türkiye'de hiçbir takımda olmayan Avrupa'da ise sadece Real Madrid ve Anderlecht takımlarının sahip olduğu Mor Beyaz renkler seçildi. 

Ordu insanı Orduspor'un kuruluşuna çok büyük önem verdi. Efsanevi başarılar Ordu halkının desteği ile gelmiştir. Orduspor Türk futboluna geçmişte ve bugün halâ 1. Lig'de futbol oynayan değerli futbolcular kazandırmış bir takımımızdır.


Bu başarılar genç-yaşlı, erkek-kadın demeden stadı dolduran binlerce kişinin başarısıdır. Bu başarılar Ordu'luların geçmişi yad etmek ve sadece gurur duymak amacıyla konuştukları değil maddi manevi desteği sürdürerek tekrar yaşayabilecekleri takımımız Orduspor'un başarılarıdır. Orduspor'un güçlü olması Ordu'nun güçlü olması demektir. Her zaman, her yerde 1. Lig için el ele Orduspor'luyuz.

Tarihi Başarılar:

Türkiye 1. Futbol Ligini 1978-1979 sezonunda 4. sırada tamamlayarak UEFA kupasına katılmaya hak kazanmıştır. 

Aynı yıl içinde 4 büyük takım diye nitelendirdiğimiz takımları kendi sahalarında yenme başarısını gösteren tek takım ünvanını taşımaktadır.

UEFA kupasında zamanın güçlü takımlarından Dünya futbolunda söz sahibi Çekoslovakya temsilcisi Banic Ostrawa'yı yenme başarısını göstermiştir. Ayrıca bu sezon Orduspor haricinde hiçbir Türk takımı Avrupa kupalarında galibiyet alamamıştı.

Keyword : ORDUSPOR'un TARİHİ haberi , ORDUSPOR'un TARİHİ oku , ORDUSPOR'un TARİHİ konusu , ORDUSPOR'un TARİHİ hakkında , ORDUSPOR'un TARİHİ manşeti , ORDUSPOR'un TARİHİ perde arkası , ORDUSPOR'un TARİHİ olayı , ORDUSPOR'un TARİHİ son dakika , ORDUSPOR'un TARİHİ izle , ORDUSPOR'un TARİHİ dinle , ORDUSPOR'un TARİHİ görüntüsü , ORDUSPOR'un TARİHİ fotoğrafları , ORDUSPOR'un TARİHİ

Henüz Yorum Yok.
İlk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Güvenlik İçin Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Sayısı